Strony

poniedziałek, 30 listopada 2015

Płynne złoto

Kiedy na zewnątrz robi się deszczowo, wietrznie i zimno jest tylko jedna rzecz, która może konkurować z kubkiem gorącego kakao- i jest to kubek gorącej herbaty z miodem! Ten cudowny dodatek to nie tylko walory smakowe, ale również źródło minerałów i witamin (tych z grupy B). O kosmetycznym zastosowaniu miodu już wspominałyśmy na naszym blogu, kiedy polecałyśmy firmę Honey Therapy. Dlatego dziś nie będzie o urodzie, ale o zdrowiu, a jak wiecie tak czy siak te dwie rzeczy idą ze sobą w parze, bo gdy czujemy się dobrze- wyglądamy dobrze :) 


Przechodząc do konkretów chciałabym wziąć pod lupę kilka rodzajów miodu. Jest ich oczywiście znacznie więcej, ale przedstawię jedynie te, które sama stosuję (najczęściej właśnie jako dodatek do herbaty). Niestety po miód dotychczas sięgałam zupełnie bezmyślnie, wybierałam zawsze ten, który akurat był pod ręką. Dziś kiedy spojrzałam na znajdujące się w szafce słoiczki postanowiłam to zmienić- "doedukować się" nieco, odpowiedzieć na dwa bardzo ważne pytania: "co?" i "na co?" i rzecz jasna podzielić się z Wami moim małym zestawieniem :)

MIÓD WIELOKWIATOWY 
Jego kolor jest złocisty i jasny, dopiero po skrystalizowaniu staje się odrobinkę ciemniejszy. W smaku jest baaaardzo słodki. Wyczytałam, że jest szczególnie polecany alergikom i astmatykom, ale najbardziej zaciekawił mnie fakt, że doskonale sprawdzi się dla osób żyjących w stresie (a sesja egzaminacyjna zbliża się wielkimi krokami...).


MIÓD AKACJOWY
Jest przejrzysty i całkiem długo utrzymuje płynną konsystencję (krystalizuje się bardzo powoli). Polecany przy schorzeniach układu trawiennego, ponieważ dobrze wpływa na regenerację błon śluzowych żołądka. Wykazuje także działanie moczopędne. Ponadto wspomaga prawidłowy sen i ułatwia zasypianie :) Jeśli chodzi o smak- jest jednym z najsmaczniejszych miodów.


MIÓD LIPOWY
Przeważnie ma bursztynową barwę. Jest polecany osobom długotrwale narażonym na stres, a także wszystkim, którzy mają problemy z sercem. Dobrze wypływa na nasz układ krwionośny i drogi oddechowe. Stosuje się go przy przeziębieniach i grypie, zatem warto zaopatrzyć się w słoiczek szczególnie teraz na okres jesienno-zimowy.


MIÓD RZEPAKOWY
Ma jasną barwę i delikatny zapach. Szybko ulega krystalizacji- wtedy jego kolor staje się praktycznie biały, a konsystencja robi się kremowa (prawie jak smalec- choć wiem, że porównanie tych dwóch rzeczy jest trochę dziwne, ale tak jakoś mi się skojarzyło). Wspomaga prawidłową pracę serca, obniża ciśnienie krwi i świetnie wpływa na układ trawienny.


MIÓD GRYCZANY
Charakteryzuje się ciemną lub brunatną barwą, posiada intensywny smak i zapach. Miód gryczany poleca się w szczególności osobom, które mają nadciśnienie i miażdżycę. Warto podkreślić, że jego składniki bardzo dobrze wpływają na nasz układ kostny i stawy.


To by było na tyle- mam nadzieję, że informacje okażą się przydatne :) 
Ściskam, M.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz